Kabuğunu Kıran Hikaye

Jale Özata Dirlikyapan, Edebiyat, Eleştiri, İnceleme, Kuram kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Kabuğunu Kıran Hikaye kitabının yazarıdır.

Responsive image
YAZAR
Jale Özata Dirlikyapan
DOSYA BOYUTU
6,77 MB
YAYIN TARIHI
2010
DIL
Türkçe
ISBN
9789753427647

Kabuğunu Kıran Hikaye harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Jale Özata Dirlikyapan. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Jale Özata Dirlikyapan'den Kabuğunu Kıran Hikaye kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Bilge Karasu Edebiyat İncelemeleri Dizisi’nin ikinci kitabı. Jale Özata Dirlikyapan'ın doktora tezinden kitaplaştırdığı bu eseri, "1950 kuşağı öykücüleri" diye anılan bir grup yenilikçi edebiyatçının (Ferit Edgü, Orhan Duru, Leylâ Erbil, Bilge Karasu, Feyyaz Kayacan, Onat Kutlar, Demir Özlü, Adnan Özyalçıner) eserlerine odaklanıyor. 1950-60 arasında yazan ve yayımlayan bu isimler sorgulayıcı ve yenilikçi bakışlarıyla Türkçede modernist edebiyatın ilk örneklerini vermişlerdi. Özata incelemesini, o dönemde büyük bir siyasal-toplumsal dönüşüm yaşayan Türkiye'nin kültürel ve edebi ortamını arka plan alarak yürütüyor. Öykülerde farklılaşan içerik öğelerinde gerçeküstücülük ve varoluşçuluğun izini süren yazar, anlamsızlık, hiçlik, bunaltı, kötücüllük, suç ve intihar gibi izleklere odaklanıyor. Metinlerin getirdiği biçimsel yeniliklerin ise cümle yapılarında ve kurgularda belirginleştiğini ortaya koyuyor. Kabuğunu Kıran Hikâye, bir anlamda, "hikâye"nin "öykü"ye dönüşümüne tanıklık ediyor.Sayfa Sayısı: 200Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: Metis Yayıncılık 


Kabuğunu Kıran Hikaye. Türk Öykücülüğünde 1950 Kuşağı. Jale Özata Dirlikyapan. Ürün Sepetinize Eklendi! Kabuğunu Kıran Hikaye. 18,25 TL.