Kabuğunu Kıran Hikaye

Kabuğunu Kıran Hikaye, en uygun fiyat ve hızlı kargo seçenekleriyle BKM Kitap'ta. Kabuğunu Kıran Hikaye 'i hemen satın almak için tıklayın! BKM Kitap'ın size özel indirim fırsatını kaçırmayın!

Responsive image
YAZAR
Jale Özata Dirlikyapan
DOSYA BOYUTU
9,67 MB
YAYIN TARIHI
2010
DIL
Türkçe
ISBN
9789753427647

PDF formatında Kabuğunu Kıran Hikaye. Sitemizde mobilityweekbg.com adresinde bu kitabın açıklamasını bulabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Kabuğunu Kıran Hikaye kitabını tarayıcınızdan doğrudan çevrimiçi olarak okuyun. Bağlanın!


Bilge Karasu Edebiyat İncelemeleri Dizisi’nin ikinci kitabı. Jale Özata Dirlikyapan'ın doktora tezinden kitaplaştırdığı bu eseri, "1950 kuşağı öykücüleri" diye anılan bir grup yenilikçi edebiyatçının (Ferit Edgü, Orhan Duru, Leylâ Erbil, Bilge Karasu, Feyyaz Kayacan, Onat Kutlar, Demir Özlü, Adnan Özyalçıner) eserlerine odaklanıyor. 1950-60 arasında yazan ve yayımlayan bu isimler sorgulayıcı ve yenilikçi bakışlarıyla Türkçede modernist edebiyatın ilk örneklerini vermişlerdi. Özata incelemesini, o dönemde büyük bir siyasal-toplumsal dönüşüm yaşayan Türkiye'nin kültürel ve edebi ortamını arka plan alarak yürütüyor. Öykülerde farklılaşan içerik öğelerinde gerçeküstücülük ve varoluşçuluğun izini süren yazar, anlamsızlık, hiçlik, bunaltı, kötücüllük, suç ve intihar gibi izleklere odaklanıyor. Metinlerin getirdiği biçimsel yeniliklerin ise cümle yapılarında ve kurgularda belirginleştiğini ortaya koyuyor. Kabuğunu Kıran Hikâye, bir anlamda, "hikâye"nin "öykü"ye dönüşümüne tanıklık ediyor.Sayfa Sayısı: 200Baskı Yılı: 2013Dili: TürkçeYayınevi: Metis Yayıncılık 


Kabuğunu kıran hikâye. Mayıs 24, 2011 cemalsakar Yorum bırakın Go to comments. 1950 kuşağının öykümüz üzerindeki etkileri, edebiyatımızda çokça tartışılan konuların başında gelmektedir.